2021 Medallion Recipients

Department of Health 

 

The Department of Health is focused on the health and wellbeing of all Australians. 

In 2020, the Department led the health response for the national bushfires and the COVID-19 Pandemic. The outstanding work of staff adapting and responding to these challenges is recognised collectively as each and every person of staff contributed to the mammoth effort. The Department’s staff have demonstrated their agility, innovation, professionalism and commitment. They have been the keystone in the unprecedented collaboration across governments and with partners in the private, not-for-profit and academic sectors which helped protect and support Australians through this difficult time.

 

Australian Pesticides and Veterinary Medicines Authority


Hugh Dawick

Gary Dorr

Nidhi Kaushik

 

Australian Transport Safety Bureau

 

Tanya Fitzgerald

Eric Blankenstein

Laura Henwood


Australian Communications and Media Authority


Team Awards

Betty Trimcevski

Monitoring & Compliance, Field Operations and Technical Regulation & Carrier Licensing

Greg Sherwood

Monitoring & Compliance, Field Operations and Technical Regulation & Carrier Licensing

David Hay

Monitoring & Compliance, Field Operations and Technical Regulation & Carrier Licensing

Steve Haines

Monitoring & Compliance, Field Operations and Technical Regulation & Carrier Licensing

Anthony Bolzonello

Monitoring & Compliance, Field Operations and Technical Regulation & Carrier Licensing

Shara Lim

Monitoring & Compliance, Field Operations and Technical Regulation & Carrier Licensing

Vinita Rajagopal

Monitoring & Compliance, Field Operations and Technical Regulation & Carrier Licensing

Jim Karamalakis

Monitoring & Compliance, Field Operations and Technical Regulation & Carrier Licensing

Stewart McWilliams

Monitoring & Compliance, Field Operations and Technical Regulation & Carrier Licensing

Joe Abiad

Monitoring & Compliance, Field Operations and Technical Regulation & Carrier Licensing

Tony Linford 

Monitoring & Compliance, Field Operations and Technical Regulation & Carrier Licensing

Clay Hurren

Monitoring & Compliance, Field Operations and Technical Regulation & Carrier Licensing

Stephen Harris

Monitoring & Compliance, Field Operations and Technical Regulation & Carrier Licensing

Mauro Ruggiero

Monitoring & Compliance, Field Operations and Technical Regulation & Carrier Licensing

Leighton Judd

Monitoring & Compliance, Field Operations and Technical Regulation & Carrier Licensing

Karen Kustro

Monitoring & Compliance, Field Operations and Technical Regulation & Carrier Licensing

Patrick Lopez

Monitoring & Compliance, Field Operations and Technical Regulation & Carrier Licensing

Colin Payne

Monitoring & Compliance, Field Operations and Technical Regulation & Carrier Licensing

Bridget Smith

Strategy and Projects

John Mullaney

Strategy and Projects

Rachael Howlett

Strategy and Projects

Liberty Gadd

Strategy and Projects

Joseph Crichton

Content Projects and Policy

Michele Reddy

Content Projects and Policy

Juliet Stuart-Smith

Content Projects and Policy

Rachel Tunney

COVID Response Team 

Brian Sloan

COVID Response Team 

Sophie Nelson

COVID Response Team 

Narelle Thrift

COVID Response Team 

Michelle Hanna

COVID Response Team 

Patrick Kelly

COVID Response Team 

Jean Penny

COVID Response Team 

Nathan Penhaligon

COVID Response Team 

Jane Grace

Communications Infrastructure Legal Team

Dieter Dambiec

Communications Infrastructure Legal Team

Patrick Belton

Communications Infrastructure Legal Team

Stephen Jones

Communications Infrastructure Legal Team

Sudharshini Jeyaseelan

Communications Infrastructure Legal Team

Alison Jermey

Communications Infrastructure Legal Team

 

Individual Awards

Lyall Reid

Individual Award

Morgan Vaudrey

Individual Award

Francine Johnson

Individual Award

Sally Skinner

Individual Award

Leanne Hirzel

Individual Award


National Archives of Australia


Celia Blake          National Archives of Australia 


Civil Aviation Safety Authority (CASA)


Roger Crosthwaite 
Karen Yang
Laura Carlton
Alicia Tuppack

 

 Office of the Australian Information Commissioner


Elizabeth King
Lorraine Nurney
Domenic Vircillo
Mark Smolonogov
Cate Cloudsdale
Emily Newton
Raewyn Harlock


Acacia Living Group


Leonard Fong

Sharmaine Garde

Alisha Lewis

 

Australian Bureau of Meteorology 

 

Alan Speck N/A
Karen Findley-Burns N/A
Ruth Ronan N/A
Simone McCarthy N/A
Linda Bogotto ALB Fire Service
Gagan Taimni ALB Fire Service
Karen Anderson ALB Fire Service
Joan Hall ALB Fire Service
Simone Dacey ALB Fire Service
Heather Quinn ALB Fire Service
Christine Healy ALB Fire Service
Ainsley Dycer N/A
Sanda Oo N/A
Christine Lowe N/A
Phillip Sheils N/A
Muttiah Ramesh-Kumar N/A
Akshay Punwani N/A
Neil Drummond N/A
David Sugg N/A
Chris Gonsalves  N/A
Ken Thomas N/A
Gavin Wright ATOP COVID-19 Reassignments Team
Linda Sutton ATOP COVID-19 Reassignments Team
Geoff Heydon ATOP COVID-19 Reassignments Team
Goran Marinovic N/A
Mark Winduss N/A
Timothy Keown N/A
Malcolm Robar N/A
Sean Miller N/A
Bret Harding N/A


Endangered Species Supporters Australia


Mr Kevin James Hughes BA

For services to wildlife 

Founder

Endangered Species Supporters Australia 

 

Mrs Debrena Dawn Hughes

For services to wildlife 

Founder

Endangered Species Supporters Australia 


Twin Rivers Lions


Citizen of the Year 2021:  CORNELIS (Kees) DOGGER

Event of the Year 2021:  JOHNSONVILLE CFA


Department of Veterans' Affairs


Individual Awards
 

 

 

Kerry Jay

Organisation culture and staff morale

VIC

Kent Gawler

Organisation culture and staff morale

ACT

Rebecca Bawden

Services to Clients

SA

Richard O'Donnell

Work of the Department and Commissions

QLD

Jennifer Taba

Work of the Department and Commissions PNG


Team Awards
     
Client Contact VAN Learning and Development Team
Helen Marcote  Organisation culture and staff moral  VIC
Jennifer Greening  Organisation culture and staff moral SA 
Jennifer Annand  Organisation culture and staff moral QLD 
Charmaine Swan  Organisation culture and staff moral NSW 
 
Client Assist Contact Centre, Open Arms - Veterans & Families Counselling
Karen Butler Services to Clients  QLD
Francesca Hillier  Services to Clients   QLD


RSL Queensland


Mr Donald Phil Allen

Presented to the Goodna RSL Sub Branch post posthumously for Phil’s dedication and work with Veteran Advocacy.


Australian Taxation Office


Alan Speck N/A Adelaide
Karen  Findley-Burns N/A Gosford
Ruth  Ronan N/A MPO
Simone  McCarthy N/A UMG
Linda Bogotta ALB Fire Service ALB
Gagan Taimni ALB Fire Service ALB
Karen  Anderson ALB Fire Service ALB
Joan Hall ALB Fire Service ALB
Simone  Dacey ALB Fire Service ALB
Heather Quinn ALB Fire Service ALB
Christine Healy ALB Fire Service ALB
Ainsley Dycer N/A ALB
Sanda Oo N/A MEL
Christine Lowe N/A BRI
Phillip Sheils N/A Gosford
Muttiah Ramesh-Kumar N/A DAN
Akshay Punwani N/A PAR
Neil Drummond N/A CAN
David Sugg N/A NEW
Chris Gonsalves  N/A PERTH
Ken Thomas N/A PERTH
Gavin Wright ATOP COVID-19 Reassignments Team Brisbane
Linda Sutton ATOP COVID-19 Reassignments Team Gosford
Geoff Heydon ATOP COVID-19 Reassignments Team Chermside
Goran  Marinovic N/A Canberra
Mark  Winduss N/A Dandenong
Timothy  Keown N/A Gosford
Malcolm Robar N/A Parramatta
Sean  Miller N/A Adelaide
Bret  Harding N/A Gosford


 IP Australia

 

Kieran Sloan

Melanie Titley

Paul Gardner

Tim Debenham

Geoff King

Andrew Shannon

Jagdish Bokil

Nik Hulse

Alex Jaksic

Gavin Lovie

Kim Beaumont

Liam Reynell

Les McCaffery

Meilin Buba

Heath Wilson

Kathy Wong

Anupa Balan

Kelly Prpic

Scott Henderson

Craig Finlayson

David Olde

Alison Green

Nicholas Barbey

Katrina Brown

Chelsea Cook

Katrina Ribbons

Lisa Cohen

Leonie Graham

Steve Barker

Rawiwan Wells

Graham Brown

 

AUSTRAC


Individual Awards

Diana Wilk

Steve Biles

Tania Churchill

Bryony Separovic

Christopher Sharp

Jodie Baumgartner

Jennifer Ermert

Marina Bejkovska

Meredith Ozeri

 

Team Awards

Financial Cyber Team


Lauren Doherty

Andree Parker

Julian Webber 

Enisa Julardzija

Gregory Cole


 

Department of Education 

 

Neville Whiteley

In appreciation for an outstanding performance, and dedicated service to Education. With a commitment to supporting students, which has had a positive impact and contributed to their success. 


Meeniyan Progress Association

 

Martin Thomas 2020 Citizen Meeniyan
for service to the community and town traders of meeniyan South Gippsland Victoria


Australian Research Council


Individual Awards  
Kenneth Coe  
   
Team Awards  
Research Grant Services Team
 
Judy Satrapa  
Ash Sharma  
Cheryl Cooper  
Selena Bigg  


National Health and Medical Research Council (NHMRC)


Individual

Matthew Betts

Jeremy Kenner

 

TeamImpact case study team

Dr Dr Alex Aitkin

Ms Connie Leikas

 

TeamNational Network for Aboriginal and Torres Strait Islander health researchers team

Dr Wee-Ming Boon
Ms Sam Faulkner
Dr Ramez Alhazzaa 
Ms Esther Doherty

 

TeamMedical Research Future Fund (MRFF) teams

Michael Nutt

Dr Pat Ridgway

Chris Jennaway

Marion Berry

 

TeamCOVID-19 Advice Taskforce

Jillian Barr

Zoe Kelly

Dr Erica Crone

Mary Bate

Dr Belinda Westman

Jeremy Kenner

Kate LeMay

Yvette Long

Adjunct Professor Davina Ghersi

 

TeamContinuity Management Team

Sue Bone

Julie Goode

Julie Hudson

Matt Sammels

Luke Williams

 

Office of the Inspector-General of Intelligence and Security

 

Jake Blight - Deputy Inspector-General of Intelligence and Security

 J.N. - Assistant Director, Legal team